Komunita Dobrý pastier si žije vo svojom systéme. Ranné chvály, raňajky, práca, ruženec, obed, práca, svätá omša, večera. Okrem toho rôzne projekty, púte, výlety alebo kultúrne predstavenia. Prvý piatok v mesiaci sa spovedá, prvý pondelok v mesiaci máme Akadémiu Dobrého Pastiera.
Počas covidu sme si tu žili svojim životom a opatrenia „tam vonku“ nás takmer nezasiahli. Vladko Maslák sa snaží o to, aby sme si dokázali vzájomne pomáhať a boli sebestační. Nie je to jednoduché pri vyše sedemsto ľuďoch.
Tam vonku sa ľudia hádajú pre rôzne hlúposti a naháňajú sa za vecami, ktoré nepotrebujú. Politici koalície aj opozície otravujú ľudí a svojou neschopnosťou ničia krajinu. Dobrý Pastier kupuje areál zdevastovaný štátom a ľudia, ktorých štát ignoruje a dostali na okraj spoločnosti, ho svojpomocne opravujú. Je to obrovský kontrast medzi arogantnými a neschopnými správcami štátu a pokorne a pokojne pracujúcimi chlapcami z Dobrého Pastiera. Príďte sa pozrieť na Vrícko, ako chudobní a slabí svojou prácou nastavujú zrkadlo bohatým a mocným.
Práca je terapia. Nepracuje sa náhlivo a na výkon, je dôležité aby v nej ľudia nachádzali aj radosť. S Vladkom si niekedy odskočíme na salaš, pri žinčici a syre podebatujeme s chlapmi. Všade krásna príroda, ticho a pokoj. Cítim sa tu oveľa lepšie ako v Bratislave, kde som minule nevedel nájsť východ z obrovského nákupného centra. Aj ľudia mi tu pripadajú lepší, ako tam vonku – nikam sa neponáhľajú a nenosia masky. Keď odchádzajú z omše okolo oltára cez sakristiu, spomeniem si na Evanjelium podľa Matúša (18: 1-5): Tu obstúpili Ježiša jeho učeníci a spytovali sa ho: „Kto z ľudí je v nebeskom kráľovstve najväčší?“ Zavolal malé dieťa, postavil ho medzi nich a povedal: „Nuž, ak vám ide o popredné miesta, do Božieho kráľovstva sa vôbec nedostanete. Ubezpečujem vás, že iba s pokornou mysľou dieťaťa tam môžete vstúpiť a niečo znamenať. Kto si vie vážiť takéhoto nepatrného človeka, preukazuje tým úctu mne.“
Vladko nám rozprával takýto príbeh: Pred nebeskú bránu prišli dvaja muži a jedna žena. Z brány vyšiel muž a spýtal sa prvého prichádzajúceho, čo robil. Povedal mu, že bol profesorom teológie. „A Ježiša poznáš?“ Spýtal sa ho. Myslím si, že áno, povedal neisto profesor, veď som o ňom celý život prednášal. Podobné otázky dostal aj druhý muž, ktorý bol kazateľom. „Myslím si, že poznám Ježiša, veď som v Jeho mene kázal a krstil po celom svete,“ povedal mužovi pri bráne. Stará žena hovorila o tom, že vychovala veľa detí a celý život tvrdo pracovala. Niekedy bola večer už taká unavená, že zaspala a zabudla sa aj pomodliť. „A Ježiša poznáš?“ spýtal sa jej muž pred nebeskou bránou. „Ježišu, kto by Ťa nepoznal?“ odpovedala mu s úsmevom.
V ostrove pokoja Dobrý Pastier sú ľudia prijatí nie podľa toho aké majú tituly a majetky, ale podľa toho, akú veľkú pomoc potrebujú. Nikto sa tu nenaháňa za kariérou, mocou alebo peniazmi. Vladko Maslák pomáha ľuďom získať moc nad sebou, aby už neboli ne-mocní. Do života vracajú ľudí slová vstaň a choď, choď a už nehreš. Odpúšťa im sedemdesiatkrát sedem ráz, aj viac. Vidí v nich Krista. Nedáva im len jedlo a strechu nad hlavou, ale ukazuje im cestu do neba.
46
Komentáre pre Ján Košturiak
Hanka, Janka a Majka
Mily Janko. Poznam presne taku Janku a aj Majku. ...
Veci sa menia
Ďakujem Vám za názor. Snažím sa politike vyhýbať a ak ...